Asi jediné co snese označení vánoční trhy, jsou ty na Staroměstském náměstí.

Vánoční trhy v Praze – prý že nejkrásnější na světě

Před pár dny jsem na některých webech narazil na zprávu, že podle zpravodajské stanice CNN, jsou v Praze jedny z nejkrásnějších vánočních trhů na světě (Praha má patřit mezi 10 nejkrásnějších viz třeba zde).

Zatím jsem měl možnost vidět „trhy“ na Staroměstském náměstí, na Náměstí Jiřího z Poděbrad a na Náměstí Míru, a nějak nevím. Tak trochu mám pocit, že redaktoři CNN měli asi trochu moc svařáku, jinak si to neumím vysvětlit.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Asi jediné co snese označení vánoční trhy, jsou ty na Staroměstském náměstí. To co je na Náměstí Míru nebo na Náměstí Jiřího z Poděbrad, myslím nemá s vánoci nic moc společného.

I to Staroměstské náměstí se dá „přežít“ jen se zatnutými zuby. Až tak strašně moc vánoční mi to tam nepřijde.

Tak zaprvé nechápu, podle čeho pořadatelé vybírají prodejce na ony Vánoční trhy. Asi jen podle toho, kdo je ochoten zaplatit příslušný poplatek, a počítám, že možná ještě pohlídají, aby tam neprodávaly všechny stánky to samé, nebo aby alespoň ty stejné stánky nebyly příliš blízko sebe.

Jinak je ta skladba ale dost chudá:

  • Minimálně 1 až 2 stánky kde mají trdelník
  • Minimálně 1 až 2 stánky kde mají svařené víno apod. (ok, to je tak trochu „vánoční“ nebo alespoň zimní)
  • Jeden nebo dva stánky se jmelím, prodej stromečků nebo adventní věnce (fajn, asi jediné opravdu vánoční zboží co jsem viděl)
  • Kožešinové bundy a čepice (no nevím, podle nabízené kvality to vypadá jako made in China?)
  • Plastové hračky – jak u Vietnamců (??)
  • Stánek s kovářem – sice hezká ukázka řemesla, ale co to má společného s vánoci?

Obecně mi ta skladba je stejná, jako by to byly velikonoční trhy nebo jakékoliv jiné trhy (podle toho jaký komerční symbol se zrovna hodí využít). Prostě jen obecný balast. Možná tak 3 – 4 stánky mají něco společného s vánoci. Jinak jen zbytečné cetky. Chápu, pro turisty možná OK (za předpokladu že patří mezi ty, kteří si nutně potřebují z dovolené dovézt nějaký „lapač“ prachu).

Tradiční český „vánoční“ trdelník

Nemám nic proti trdelníku. Dětem a manželce to celkem chutná. Jako svačinka při procházce Prahou je to fajn. Já osobně to nejím ale to je tím že obecně nejsem moc na sladké.,

Ale poměrně hodně mě irituje, když je někde ve spojení s trdelníkem uváděno „tradiční český“ nebo „staročeský“ nebo dokonce „vánoční“ apod. Kde s to proboha vzalo?

Pokud je mi známo tak trdelník pochází z území současného Rumunska, odtud se pak dostal k Maďarům. V Čechách se ve větší míře myslím vyskytuje tak poslední 15 roků. Rozhodně si ho z doby před rokem 2000 nijak nevybavuji (nebo určitě ne v takové míře jako nyní).

Vánoční atmosféra v Praze

A přitom myslím, že zrovna Praha dokáže mít opravdu hezkou vánoční atmosféru. Možná je to dáno i tím, jak mám vánoce spojené s pohádkami. Takže vánoční atmosféru budu spíše cítit v úzkých uličkách staré Prahy než někde na Jižním městě mezi paneláky. Bohužel ale, pokud procházka vánoční Prahou znamená prodírat se davem turistů, kteří do vás pořád jen vráží, tak mě nějak vánoční atmosféra přejde.

Nejhezčí vánoce v Praze

Před pár lety jsem měl štěstí na opravdu hezký vánoční zážitek. Na Štědrý den jsme vyrazili s manželkou a dcerkou na Staroměstské náměstí.

Poměrně brzy ráno (to ještě malá sotva chodila a vstávala už někdy v šest. Byli jsme tam už kolem deváté ráno. Nikdo, na celém staroměstském náměstí bylo dohromady tak 30 lidí. Otevřeno měla i jen dva nebo tři stánky. Do toho poletovaly sněhové vločky. Tam jsem měl pocit vánoční atmosféry.

Když jsem teď o víkendu byl s rodinou na Náměstí Jiřího z Poděbrad, tak jsem měl pocit jen ubohosti. Chápu, je to to jen business jako ostatně skoro vše okolo vánoc. Ale nějak nechápu, jak se tohle může dostat mezi 10 nejhezčích na světě? To je to jinde ještě větší bída nebo větší komerce? To už snad ani nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *