Rusko vs. Ukrajina – jak bychom se zachovali my na jejich místě?
Minulý týden jsem byl na kratším výletě po Orlických horách (report a fotky zde). Velkou část trasy jsem šel kolem linie těžkého a lehkého opevnění, které se stavělo v předválečném Československu na obranu před agresivní politikou nacistického Německa.
Když člověk prochází lesem a vidí tam stát ty „betonová monstra“, tak ho nutně musí napadnout na, co tak asi mysleli vojáci, kteří tam v září 1938 během všeobecné mobilizace (po podepsání Mnichovské dohody), nastoupili se zbraněmi, připraveni bránit svoji republiku. Nebo na co mysleli dělníci, kteří tohle opevnění stavěli. Brali to jen jako „běžné“ zaměstnání, za které pak doma dětem koupí nové boty, nebo to pro ně znamenalo něco víc?
V této souvislosti mě pak i napadá, jak to vlastně vnímají obyčejní lidé tam někde na Ukrajině?
Rusko vs. Ukrajina
Upřímně přiznávám, že si nemyslím, že bych měl dostatek informací k tomu, abych mohl jakkoliv kvalifikovaně rozebírat co se vlastně děje na Ukrajině. Mohu říci jenom svůj názor – totiž, že Rusko zde vede asymetrickou válku proti Ukrajině. O tom, že by Rusko stálo úplně bokem, jak se někdy snaží prezentovat „pro-ruská“ média, nebo hromady diskutujících na různých webech velmi silně pochybuji.
Na druhou stranu neznám všechny informace, a věřím, že i na Ukrajině v oněch „osvobozeneckých“ armádách, které se bouří proti Ukrajinské vládě je celá řada lidí, kteří se domnívají, že bojují za správnou věc. To, že je v tom podporuje Rusko (ať už materiálně, nebo prostřednictvím „dovolenkářů“), je zase druhá věc. Nic na světě není „černo-bílé“ a i v tomto konfliktu bude určitě zamotáno mnohem více „barev“.
Note: Baví mě diskuse u různých článků o dění na Ukrajině, kde část lidí obhajuje Rusko (ať už z blbosti, naivity nebo protože jsou za to placení), stejně tak jako ti co obhajují USA (tady pochybuji, že by za to někdo byl placený). Mě osobně světová politika (a nyní zjednodušeně jen USA – Rusko), připomíná dva šachisty, kteří hrají současně na 20-ti (nebo i více) šachovnicích. Je jasné, že na některých šachovnicích jen tak přesouvají figurky, aby zabavili soupeře a odvedli pozornost právě od té jedné šachovnice, kde se chystají vyhrát. V celosvětovém rozměru je to pak několik stovek hráčů, kteří mají vzájemně rozehráno několik tisíc partií. Někdo hraje čestněji, někdo méně, někdo jenom blafuje, jiný zase vyloženě podvádí.
Co byste dělali, kdy by nás Rusko napadlo podobným způsobem
Schválně jsem si zkusil v duchu představit hypotetickou situaci, kdy najednou na Moravě vznikne nějaká Moravská osvobozenecká armáda a vyhlásí Svobodnou republiku Morava a s ruskými tanky, s ruskými puškami, ruskými raketomety začne dobývat Brno, Ostravu nebo Olomouc. Jak bych asi měl v takovou chvíli reagovat já?
Note 2: Je mi jasné že to co se děje na Ukrajině je mnohem komplexnější než moje hypotetická situace s Moravou. Ať už kvůli velkému procentu obyvatel Ukrajiny s Ruskou národností, nebo i kvůli stavu ukrajinské politiky, ekonomiky apod.
V září 1938 to měli mnohem jednodušší. Tam byl nepřítel jasně definovaný, bylo jasné, kdo na nás může zaútočit a proč. Ale kdo by byl nepřítelem v tomto případě? Měla by mít Morava právo se odtrhnout od zbytku ČR? Teoreticky ano – viz třeba nedávné referendum ve Skotsku. Ale velmi silně pochybuji, že v podobné hypotetické situaci by si odtržení přálo víc než pár % obyvatel Moravy. Myslím, že ten zbytek by chtěl, aby vše zůstalo, jako je nyní. Aby si dál mohli chodit do práce, vychovávat děti, užívat si svoje záliby. Věřím, že i na Moravě by se našlo pár tisíc jednotlivců, kteří by po samostatnosti opravdu toužili, a věřili, že je to tak správně. Ať už z „dobrých důvodů“ nebo třeba jen proto, že by v tom viděli příležitost k obohacení.
A co by pak měl udělat běžný Čech? Vzít do ruky zbraň a jít zachraňovat ten zbytek „slušných“ moraváků? Nebo nad tím mávnout rukou a říci si ať si to tam sami nějak vyřídí.
Můj pohled zahrnuje i to, že mám doma dvě malé děti. Měl bych raději zůstat doma a postarat se o ně, kdyby se to náhodu nějak rozrostlo, nebo jít bojovat?
Note 3: pominu to, že mě základní vojenská služba minula, a naposledy jsem střílel jako dítě ze vzduchovky, takže i kdybych někam vyrazil, tak maximálně v roli „Kanónenfutr“ (potrava pro děla).
V roce 1938 to bylo jasné – to bych šel bojovat na hranice, protože to byl asi jediný způsob, jak případně ochránit rodinu doma. Ale v případě asymetrické války, jako je na Ukrajině – není lepší zůstat doma a chránit rodinu? Nebo jít bojovat do boje, kde není pořádně jasné, kdo je vlastně nepřítel, a bojovat za republiku?
Dobrý den,
docela pěkný komentář. Hledám nějaké slevové kupóny na Alzu a nečekal jsem, že náhodou narazím na takový článek. Celkem rozumné uvažování z Vaší strany. Taky nechápu, jak si někdo může myslet, že v tom konfliktu Rusko palce nemá. Jasně, že je v tom namočeno. Stejně tak jako USA. Je to jen bojiště mezi těmito dvěma protivníky. Já pocházím z Podkarpatské Rusi a osobně fandím Rusku, pač si myslím že jsme jeden národ a že je Rusko v jakémsi obranném postavení vůči Západu. Bohužel při tom hynou a strádají lidé a vinu za to nesou všichni zúčastnění.