Recenze & zkušenosti – fitness náramek Garmin VívoFit
Už asi před půl rokem jsem dostal jako dárek fitness náramek Garmin VívoFit. S delším odstupem bych se rád podělil o zkušenosti s používáním téhle „elektronické“ hračky. Přece jen, za půl roku už mám myslím celkem dobrou představu, k čemu je „to“ dobré.
Na úvod bych měl asi zmínit, že nejsem žádný extra velký sportovec. Na jaře, přes léto a na podzim si jdu občas zaběhat, chtěl bych chodit i častěji, ale vždycky mi to něco „nabourá“. To už se častěji vykašlu na auto nebo hromadnou dopravu, a jdu pěšky do práce, nebo z práce (mám to cca 5 km). Po celém dni v kanceláři si touhle, ani ne hodinovou procházkou, vyčistím hlavu. Občas si zajedu někam na hory, nebo jdeme s dětma blbnout někam na hřiště, nebo do lesa. To jen tak na úvod, aby bylo jasné, jak jsem (tedy spíše nejsem) aktivní.
Jak funguje fitness náramek Garmin VívoFit
Základní dvě funkce tohoto náramku je počítání kroků, které přes den urazíte, a současně monitorování spánku v noci (sleduje fáze hlubokého/lehkého spánku). To je asi tak vše.
Samotný náramek má poměrně jednoduchou konstrukci. Malý display, kde je možné přepínat několik obrazovek pomocí jediného tlačítka, kterým tento náramek disponuje. Mezi jednotlivé obrazovky patří:
- Počet kroků, které jsem dnes udělal
- Zobrazení „cíle“ – pro každý den je stanovený nějaký „cíl“, tj. počet kroků, které bych měl urazit
- Vzdálenost – to pokud v nastavení zadám „délku“ kroku (resp. zadává se jako počet kroků a ušlá vzdálenost a náramek si z toho vypočítá průměrnou délku kroku)
- Spálené kalorie – to když zadáte i svoji aktuální hmotnost
- Aktuální čas (hodinky)
- Datum
Toť vše. Delším přidržením tlačítka je pak možné zahájit synchronizaci buď přes Bluetooth s aplikací v mobilním telefonu, nebo „párování“ s přes Garmin ANT+ senzor (takový malý „caplík“ co se strká do USB v počítači) s aplikací v počítači.
Spolehlivost měření fitness náramku Garmin VívoFit
Upřímně, tento fitness náramek považuji spíše za takové „šidítko“. Díky navázané webové aplikaci, kde můžete soutěžit se skupinou lidí o to, kdo tento týden ujde více kroků, může tento náramek fungovat jako určitý motivační faktor. Přesnost měření je ale dost zavádějící. Několik příkladů:
- Když jdu do práce – tj. sám, poměrně svižným tempem a dělám dlouhé kroky, tak na cca 5-ti kilometrové trase udělám asi 6000 kroků (několik desítek měření)
- Když ráno vedu děti do školky, loudám se a dělám pomalé kroky, tak na trase cca 1,8 km (dohromady tam i zpět) ujdu asi 3500 kroků – pro náramek je ale krok jako krok, takže pokud by si chtěl někdo „honit ego“ tak stačí chodit pomalu, krátké vzdálenosti a hlavně drobnými krůčky
- Náramek nosím na pravé ruce – když se pak sprchuji nebo si čistím zuby, tak mi naskáče hned třeba i 200 – 300 kroků (na běžné pohyby rukou, nebo když třeba teď píšu na klávesnici, ale naštěstí náramek příliš nereaguje, jinak by to už bylo úplně „o ničem“)
Ve výsledku tedy, tento náramek je spíše psychologická pomůcka, než že by to byl nějaký přesný měřič čehokoliv (snad kromě času, ten zvládá bez chyb).
Pravda – vzhledem k tomu, že můj denní/týdenní program je +/- stejný, tak mohu porovnávat naměřené počty kroků mezi jednotlivými dny/týdny (aneb pokud tam mám každý týden +/- stejné chyby měření, tak se dá srovnávat trend). Srovnávat se ale s někým jiným, je dost zavádějící. Mých 1000 kroků může znamenat, že jsem ušel kilometr, nebo také jen to že jsem právě do vysával v bytě obývák. A stejné to bude u ostatních.
Doprovodná aplikace a webové rozhraní
Jak aplikaci v mobilu (mám Android), tak i webové rozhraní, má Garmin poměrně slušné, přehledné. K fitness náramku je navázaná „motivační“ hra. Každý týden jsem náhodně zařazen do nějaké skupiny (7 – 10 lidí) a v průběhu týdne vidím, kolik kroků jim přibývá a kolik mě.
Tohle má jednu zásadní nevýhodu. Skoro každý týden to je tak, že třeba i polovina lidí z mé skupiny vůbec náramek nesynchronizuje, čili tam mají jenom 0 nebo synchronizaci provedou jen třeba jednou za týden. Takže se pak motiv soutěžení trochu vytrácí. Jediné plus je to, že se snaží dávat dohromady podobně aktivní lidi, takže se nemusím stresovat tím, že v polovině týdne má někdo o 100 000 kroků víc než já. Většinou je to (u těch co si svoje výsledky synchronizují) poměrně vyrovnané.
K tomu ještě dostávám různé „badge“ – za vítězství v daném týdnu, za ušlou vzdálenost apod., (momentálně jsem někde na 1,5 milionu kroků) apod.
Výhody a nevýhody, aneb má cenu utrácet za fitness náramek Garmin VívoFit
Nejprve plusy:
- Náramek je malý a lehký
- Není potřeba ho nabíjet (podle výrobce by baterie měla vydržet snad rok nebo i více) – zatím ho mám půl roku a stále funkční bez nabíjení
- Je vodotěsný (vyzkoušeno jak ve sprše, na horách v prudkém dešti nebo v bazénu)
- Je to lehký motivační faktor, abych se trochu hýbal
A teď mínusy:
- Něco to měří, ale reálnou vzdálenost určitě ne, a i s těmi kroky je to dost nejisté, co tam vlastně občas započítá
- Vzhled = vypadá jako levné plastové „digitálky“ od Vietnamců (manželka tomu říká „gay hodinky“)
- Motivační soutěž s jinými lidmi je celkem k ničemu, když se jí účastníme třeba jen 3 z celé skupiny
- Cena (na Alza.cz mají momentálně za 2146 Kč)
Upřímně, pokud by to nebyl dárek, tak bych zmíněné 2000 Kč, co stojí fitness náramek Garmin VívoFit považoval za vyhozené peníze.
Pro někoho, kdo je „soutěživý“ a rád se kouká na přibývající čísla, to ale může být poměrně dobrá motivační pomůcka, která ho „nakopne“ k tomu, aby se začal hýbat.
Pro někoho, kdo opravdu sportuje a chce mít přehled o svých výkonech, je to k ničemu. Jak jsem už psal, je to jen takové „šidítko“.