Počet nakažených koronavirem (COVID) v ČR v posledních týdnech raketově roste. Opatření proti epidemii jsou ale vyhlašována chaoticky a začíná v tom být stejný zmatek, jako na jaře 2020. K celkovému uzavření ekonomiky už asi moc nechybí.

Opatření proti koronaviru podzim 2020 – chaos české vlády pokračuje

Během jarní epidemie koronaviru byla komunikace některých členů české vlády (a dalších politiků) ohledně koronaviru hodně chaotická. Jeden den večer se vyhlásilo něco, co platilo většinou od druhého dne ráno. Takže nejlepší, co se dalo dělat, bylo ráno zkontrolovat zprávy, co vlastně aktuálně platí.

Klasikou bylo, že jeden politik řekl, že to bude nějak, druhý den jiný politik prohlásí, že to bude jinak a třetí den se to celé ještě jednou změní. A to už zase během podzimu pokračuje dál.

Prymula místo Vojtěcha …. Žádná velká změna

Co na tom, že Babiš několikrát prohlásil, že už se ke koronaviru nebude vyjadřovat (což ale vesele dělá dál. Když něco Prymula vyhlásí (registrace v restauracích), tak o tom Babiš prohlásí, že je to blbost a zruší to. I když to bylo vlastně ještě před volbami, tak to se vlastně nepočítá.).

Co na tom, že Prymula prohlásil, že opatření se budou vyhlašovat na 14 dní. A budou se měnit po 14 dnech, pokud nezafungují nebo rušit když už nebudou potřeba…

Aktuální „balík“ opatření se mění už po týdnu a dost chaoticky. V pondělí Prymula prohlásí, že nová opatření budou v pátek, aby se předešlo spekulacím.

Přitom sám celý týden v médiích spekuluje o tom, co by, jak by, kdyby …. Aby nakonec opatření vyhlásil už ve čtvrtek s tím, že část platí od dalšího pondělí (12. 10. 2020), ale některé vlastně ihned (už od půlnoci 9. 10. 2020).

Osobně jsem doufal, že se změnou osoby na pozici ministra zdravotnictví, bude alespoň trochu lepší komunikace. Asi jsem naivní …

Když jsem včera četl o tom, co se vyhlásilo, tak většina zpráv vyznívala tak, že opatření budou platit od pondělí. To je fér Pár dní předem se vyhlásí, co se změní.

Až dnes ráno jsem zjistil, že některá opatření začala platit skoro „ihned“ (a asi nejsem jediný, kdo byl tak nepozorný, vzhledem k tomu, kolik se v pátek dopoledne objevilo dovysvětlujících článků).

Epidemie v průběhu podzimu 2020 se rozjíždí

Nepopírám to, že podle počtu lidi s pozitivním vzorkem na koronavir, se nám vir hlavně na konci září / začátku října dost „rozjel“. Během celého jara, počet aktivních případů nepřekročil 5000 lidí.  Teď je to skoro „běžné“ denní číslo.

Aktuální počet nakažených (zatím nevyléčených) atakuje hranici 50 000 lidí. Za celé jaro, počet aktivních případů nepřekročil 5000 lidí.

Aktuální počet nakažených (zatím nevyléčených) atakuje hranici 50 000 lidí. Za celé jaro, počet aktivních případů nepřekročil 5000 lidí.

Také moc nesouhlasím s těmi, kteří koronavirus považují za něco neškodného, za běžnou „chřipečku“/ „rýmičku“. Zas tak banální věc to není. Ovšem není to ani nějaká smrtelná pandemie eboly apod. Opatření jsou na místě, ale měla by být přiměřená, rozumná a srozumitelně komunikovaná.

Ale u nás se to vrací zpět do stavu z počátku epidemie, kdy vládl chaos a kdy se vše měnilo ze dne na den.

Plošné omezování ekonomiky neplánujeme …

Babiš a řada politiků tvrdili, jak se žádné plošné opatřené určitě neschytá. To, co se vyhlásilo včera a vzhledem k tomu, jak za poslední 2 – 3 týdny postupně opatření „gradují“, to k nějakému plošnému omezení už nemá moc daleko.

Pokud nebudeme dodržovat opatření, všechno zavřeme, varoval BabišIdnes.cz

Střední a vysoké školy zavřené, druhý stupeň základek z poloviny zavřený, restaurace hodně omezené, sport a skoro všechny volnočasové a kulturní aktivity jsou zavřené atd. Rozdíl oproti jaru už není moc velký.

Co sleduji ve svém okolí, tak nemalá část státních i soukromých firem už přešla na stejný/podobný režim home-office, jako na jaře.

Nějaká podpora … s tím moc nepočítejte

Vláda nyní vyhlašuje čím dál tím přísnější opatření proti koronaviru. Že by se ale plánovala nějaká podpora těch, kdo jsou koronavirem zasaženi, jsem moc nezaznamenal.

Ano, včera se vyhlásilo, že pro rodiče dětí, kterým zavřou školu, se prodlouží ošetřovné. Namísto současných 9 dní se budou moci rodiče starat o děti po celou dobu, co budou zavřené školy. Ve srovnání s tím, co bylo na jaře (ošetřovné i na starší děti do 13 roků, zvýšené ošetřovné na 80%, ošetřovné pro OSVČ), je to ale jen dost slabá náplast.

A ošetřovné je to nejmenší. Nějaké odpouštění sociální a zdravotního pro OSVČ, nebo odklad nájmů v restauracích, kde musí zavírat už v 8 večer, apod. Nic z toho se zatím moc neplánuje.

Nevím, jak přesně si vláda představuje restart ekonomiky. Začínám mít spíše pocit, že si v průběhu podzimu/zimy asi dříve či později znovu zopakujeme plošnou „karanténu“ po celé ČR. Je ale otázka, jestli si to vůbec náš stát ještě může dovolit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *