Srovnání velikostí - klasický iPad, iPad mini a iPhone

Nahradí mobily a tablety počítače?

Poslední 2 roky sleduji na různých „oborových“ webech diskuse o tom, jestli mobily / tablety nahradí počítače. Moje odpověď na tuto otázku je jasná. Ne nikdy je nenahradí. Mobily a počítače mohou převzít část činností, které jsme dřív byli zvyklí dělat pouze na počítači (anebo jsme je dřív vůbec nemohli dělat). Ale plnohodnotná náhrada to v dohledné době nebude.

Jediné co si osobně umím představit je to, že časem se výkon počítačů / tabletů posune na úroveň běžných uživatelských počítačů. Pak si dokáži představit, že budu mít jeden mobil / tablet, který přes den nosím v kapse / v batohu a večer doma nebo přes den v práci si ho umístím do nějaké dokovací stanice a budu z tohoto mobilního zařízení mít plnohodnotný počítač.

Na druhou stranu, ale mobilní zařízení (mobil / tablet) určitě není dobré podceňovat. Dal jsem si tu práci a podíval jsem se na pár čísel. V následujících grafech máte pohled na to, jak lidé konzumují obsah na jednom (bohužel nejmenovaném) zpravodajském webu. Následující čísla vychází ze statistik Google Analytics. Vzhledem k objemu dat je většina výsledků „based on sampled data“. Vzhledem k tomu že nemám oprávnění publikovat data veřejně, nemohu uvést, o který web se konkrétně jedná, ale řekněme, že to je web, který má za rok 2012 cca 290 mil. Visits a měsíčně cca 1,5 mil RU (podle Netmonitoru). Dále je nutno říci, že tento web není příliš „mobile friendly“, žádná mobil / tablet verze a i ta webová je už poměrně zastaralá.

Mobily a tablety jsou jasný trend

mobil-vs-pc-graf-visits

V tomto grafu jsou data za cca 2,5 roku zpět. Vzhledem k absolutním číslům, které jsou o řád jiné, mobilní zařízení (mobily/tablety) uvádím na jinou osu než PC zařízení. Trend je ale jasně vidět. Křivka počtu visits z mobilních zařízení má jasný exponenciální růst.

Apple zatím vyhrává

vyrobci-mobilnich-zarizeni

V dalším grafu (opět data za posledních 2,5 roku zpět) je hezky vidět že Apple (iPhone, iPad, iPod, iPod Touch) dominoval. Kdybych si vytáhl data za posledních 12 měsíců. Tak už by asi rozložení bylo jiné.

Paradoxně, ale na zpravodajském webu dominuje iPad (možná to je dáno tím, že pro iPhone má tento web nativní aplikaci). V následujícím grafu je vidět že iPad je o několik řádů používanější. Druhým důvodem může být to, že tento web nemá žádnou mobilní / tablet verzi. A zatímco na tabletu (iPad) se běžná webová verze dá ještě jakž-takž zobrazit, na mobilu je to neskutečné utrpení.

iPad-vs-iPhone

Tady uvádím data jen za posledních 12 měsíců.

Mobily a tablety používáme ráno a večer

V dalším grafu je pohled na to, jak je rozdíl mezi tím, jak lidé používají mobilní zařízení (tablety / mobily) a běžné prohlížeče v PC. V grafu opět PC visits uvádím na jiné ose než Mobilní visits, aby bylo vůbec něco vidět. Data jsou za 12 měsíců (rok 2012) po jednotlivých hodinách v průběhu dne)

pc-vs-mobil-v-prubehu-dne

Tablety a mobily používáme nejvíce o víkendu

V tomto grafu je pohled jak se mění použití mobilních zařízení ve všední den a o víkendu. Přiznám se, že netuším, co znamená ten zub ve čtvrtek u mobilních zařízení.

Klasická PC mají jasný průběh. Nejvíce v pondělí, pak pokles, minimum je sobota a neděle už jde zase nahoru. U mobilních zařízení je naopak nejsilnější neděle. Pátek a sobota jsou slabší.

pc-vs-mobil-v-prubehu-tydne

Tablet nejčastěji používáme v sobotu a v neděli

Tady je zas vidět rozdíl mezi tabletem a mobilem v tom, jak je používáme v průběhu týdne. Opět netuším, co tam dělá ten zub u mobilních zařízení ve čtvrtek. Naopak u Tabletů je vidět co vyplývá už z předchozích grafů, tedy že nejčastěji je používáme o víkendu

mobil-vs-tablet-v-prubehu-tydne

Lidé s tablety vstávají později

Poslední graf ukazuje, jak se mění použití Tabletů vs. Mobilní telefony v průběhu dne. Zatímco uživatelé mobilních telefonů mají ráno špičku mezi 5 – 9 hodinou (tj. ráno vstanu, vyrazím do práce / školy a cestou zjišťuji co je nového), lidé s tablety mají špičku mezi 8 – 9 hodinou. Zjednodušeně řečeno, lidé s tabletem vstávají později.

To může být dáno tím, že dominantním zařízením v tabletech (na tomto webu) je iPad (cca 85%). Vzhledem k jeho ceně si troufnu odhadnout, že většina majitelů jsou převážně kancelářské profese, tj. ti co do práce jezdí na 9 hodinu. (a končí v pět co že vidět i v grafu kdy mezi 17 – 18 opět roste použití tabletů)

mobil-vs-tablet-v-prubehu-dne

Nahradí mobil a tablet běžné počítače?

Zpět k úvodní otázce. Mohou tablety a mobilní telefony nahradit počítače? Myslím si, že ne. V grafech to je myslím vidět. Mobily a tablety používáme jinak než počítače. S mobilem a tabletem ráno cestujeme do práce (do školy) a používáme je večer doma. V práci ale pracujeme na běžném počítači.

Navíc i ta absolutní čísla jsou zatím někde jinde. Jak jsem psal v úvodu, tento web není příliš mobile friendly. Dokáži si představit, že mobilní čísla by mohla být 10x vyšší než je tomu nyní (pokud by měl web responsivní design nebo byl jinak přizpůsobený mobilním zařízením). Pořád by to bylo ale o jeden dva řády méně než u klasických PC.

  1 Comment

  1. Chlapec z dediny   •  

    Mám všetko. Stolný PC v kancelárii, notebook doma. Netbook nosím na krátke cesty, tablet 7″ len keď ležím chorý alebo na cesty, kde neplánujem nič robiť. No a smartphone. Súhlasím s tým, že mobil a tablet sú len doplnkom plnohodnotného PC/notebooku.
    Problémom nie je výkon, ale ovládeanie. Na konzumáciu obsahu je mobil alebo tablet vhodný, aj netbook, ale na jeho tvorbu, no neviem. Hoci som na Blackberry mobile opravoval článok wordpresu, bola to len núdzovka.

    Každé zariadenie má miesto na trhu, lebo má iné určenie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *