Můj plán je vyrazit na letní dovolenou do Řecka, někam k moři, asi na nějaký ostrov a strávit tam delší dobu.

Letní dovolená v Řecku – pronájem domu

Blíží se léto a já jsem už před časem začal plánovat letní dovolenou. Vzhledem k tomu, že jsme už 4 roky nebyli s rodinou nikde v zahraničí u moře, tak bych chtěl letos vyrazit někam k moři. Můj plán je vyrazit na letní dovolenou do Řecka, někam k moři, asi na nějaký ostrov a strávit tam delší dobu.

Jak si představuji svoji letošní letní dovolenou

Na úvod je nutné říci, že já osobně nejsem moc „plážový typ“. Moře se mi líbí, horko mi až tak moc nevadí, ale mám trochu problém s „nic neděláním“. Než se nám narodily děti, tak jsme sice každý rok jezdili s manželkou k moři, ale vždy jen na kratší dobu (týden – deset dní), nebo to bylo kombinováno s nějakým cestováním (tedy spíše poznávací než pobytový zájezd). Manželka je naopak „plážový typ“, miluje sluníčko a teplo (doma má věčně problém s tím že má studené nohy nebo ruce a těší se na pláž na sluníčko, že se konečně „prohřeje“).

Poslední 4 roky jsme v létě jezdili jen po Čechách – zpravidla jen k  „babičce a dědovi“ nebo na rodinnou chatu do Jižních Čech. Do zahraničí k moři jsme si s malými dětmi netroufali. Vychází nám to totiž tak, že se děti byly v létě buď čerstvě narozené, nebo naopak už byla manželka těsně před porodem. Letos budou nejmladšímu 2 roky a tak už se „nebojíme“ a chceme vyrazit k moři.

Kromě toho plánuji skončit v zaměstnání (budu si muset vybrat dovolenou) a pak chci fungovat jako OSVČ na volné noze. Takže jsem si říkal, že bych mezi konec zaměstnání a podnikání mohl vložit nějakou delší dovolenou. Minimum jsou pro mě 3 týdny, ale klidně i déle. Dokonce si pohrávám s myšlenkou strávit někde u moře celé léto (červen – září).

Takže moje představa, se kterou jsem začal pracovat, byla – najít nějaký dům, kde se dá být delší dobu (několik týdnů), někde u moře v Řecku. Proč právě Řecko je na delší debatu.

Co by měl splňovat dům pro letní dovolenou v Řecku

Rozhodující je aby daný dům měl dvě samostatné ložnice (minimálně už kvůli tomu, že malý chodí po obědě spát). Dále bych preferoval nějakou klidnější lokalitu (městského života mám za celý rok až po krk). Velmi důležité je pro mě připojení na internet. Pokud bychom tam nakonec chtěli zůstat celé léto, tak bych to bral jako pracovní dovolenou. Pokud bychom jeli jen na 2 – 3 týdny, tak bych klidně nechal počítač doma. Jinak bych to ale bral tak že, bych část času (30 – 50%) věnoval práci a zbytek odpočinku. Myslím, že by to mohlo dobře fungovat, manželka s dětmi dopoledne vyrazí k moři, já budu pracovat a odpoledne se zabavíme společně.

Kromě nějaké rozumné lokality, dostatečně velkého domu a připojení na internet ještě hledám takové ty drobnosti, aby někde poblíž byly nějaké obchody/restaurace/lékař apod. Pokud bychom měli na nákup jezdit pár kilometrů, znamenalo by to i pronájem auta apod.

Malé děti a dovolená v zahraničí

Vyrazit se dvěma malými dětmi (2 a 4 roky) na delší dobu do cizí země je docela náročný úkol. Pohrávám si s touto myšlenkou už několik týdnů a postupně mi dochází, co vše to zahrnuje. I když budu počítat s tím, že část věcí si můžeme nakoupit na místě, pořád je to docela velká hromada věcí co je nutné vzít sebou. Další věc jsou děti a jejich nemoci. Malá teď chodí do školky a je každou chvíli nemocná. Na dovolené tohle asi tolik nehrozí, ale i tak je dost velké riziko, že tam děti onemocní nebo nějaký drobný úraz a tak podobně. Také si říkám, jestli nehrozí nějaká alergie nebo něco.

No bude to docela výzva 🙂

Kolik stojí pronájem domu v Řecku

Další věc je pochopitelně finanční aspekt. Co jsem zatím zjistit, tak pronájem domu v Řecku se může pohybovat od nějakých 30.000 – 40.000 do 120.000 – 150.000 CZK za měsíc. Ta horní hranice je pochopitelně nereálná, na to fakt nemám. Hodně záleží na lokalitě, na termínu, na „luxusnosti“. Pokud nám bude stačit něco obyčejnějšího, méně komfortního, tak se myslím dokážeme vejít někam do 50.000 CZK za měsíc. To už by mohlo být reálně zvládnutelné.

Když započítám letenky (cca 50 – 60.000 Kč), útratu na místě, tak mi to vychází na nějakých 100.000 Kč na měsíc. To není málo, je to zhruba dvojnásobek toho, co mě stojí běžný měsíc v ČR, ale myslím, že na 2 – 3 měsíce bychom si to mohli dovolit.

Pronájmů je k dispozici celkem hodně – z českých webů jsem našel například: zde nebo zde, a k tomu řada dalších anglických nebo přímo řeckých webů. Bohužel ne vždy tam mají dost informací. Něco se dá najít přes Street View, ale je to docela riziko takhle na dálku si vybírat dům na delší dobu. Trochu se bojím, abychom pak na místě nezjistili, že je všechno jinak.

Pronájem domu nebo jenom klasický hotel?

Takže trochu začínám přemýšlet, že bychom vyrazili někdy na konci května do Řecka na klasickou dovolenou do hotelu, třeba na 14 dní a já bych část doby věnoval hledání nějakého bydlení přímo na místě. Je tady ovšem velké riziko, že v té době už nebude nic volného. To jsem ostatně zjistil už teď, že když jsem kontaktoval dva nabízené domy, tak oba už nebyly volné na celé léto, ale jen na některé termíny. Takže to dost možná skončí i celé jinak :(. No uvidíme, během pár dní se musím finálně rozhodnout a něco objednat nebo alespoň zajistit ten hotel.

Pokud budu mít nějakou konkrétnější zkušenost s pronájmem domu v Řecku, tak určitě něco napíšu.

  2Comments

 1. Honza   •  

  Zdravím a vítám dalšího „digitálního nomáda“. Plně vás v tomto podporuji. Sám plánuji odjet na cca měsíc do zahraničí, dopoledne pracovat a odpoledne se bavit. Také jsem OSVČ. Už jsem toho dost nastudoval, proto si dovolím poslat vám pár tipů.

  Na ubytování, respektive pronájem celého domu/bytu je super web https://www.airbnb.cz/ Inzerují tam přímo majitelé, neplatíte tedy žádné provize apod. Jsou tam jak byty, tak domy. Dá se tam vybrat velice pěkné ubytování a nemusí být ani moc drahé. Na delší dobu je ale nutné rezervovat s předstihem.

  Na půjčování auta (být tak dlouho na jednom místě je nuda, navíc s dětmi nebude ideální cestovat hromadnou dopravou) je dobrý web http://www.autopujcovny24.cz/ Dají se tam srovnat ceny několika autopůjčoven v dané lokalitě, takže je možné vybírat podle ceny.

  A ještě zajímavá Facebook stránka, kde píší lidi, kteří takto také často vyrážejí – https://www.facebook.com/digitalni.nomadi

 2. Martin   •  

  Digitální nomádství je super. Jak dopadlo Řecko?
  Já aktuálně cestuji po Kanadě a pár tipů pro digitální nomády můžete sledovat na http://digitalninomadstvi.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *