Kdy skončí epidemie koronavirus 2020? Ústup omezení bude pozvolný. To co se na začátku zavádělo přes noc, se bude rušit postupně.

Kdy skončí karanténa a omezení kvůli epidemii koronavirus 2020?

Asi každého by v aktuální situaci zajímalo, kdy skončí omezení vyplívající z epidemie koronavirus 2020? Zatím je to asi 2,5 týdne, co jsou zavřené všechny školy a 1,5 týdne, co byla uzavřena většina obchodů a některé firmy. A nemalá část lidí je doma na home-office, nemocenské, ošetřovačce s dětmi atd.

Myslím, že v tuto chvíli nikdo přesně neví, co a jak přesně bude. Je možných několik různých scénářů. Od těch, že to bude ještě pár dní (nebo jen 1 – 2 týdny), po ty, že to bude ještě několik měsíců. Něco je ale už teď celkem jasné.

Ukončení karanténních omezení bude pomalé

Náběh všech omezení kvůli epidemii byl velmi rychlý. V podstatě během několika málo dní se vše omezilo. Byla to smršť opatření, nařízení a zákazů, kdy člověk musel každé ráno kontrolovat zprávy, aby věděl, co se přes noc změnilo.

Ústup omezení bude pozvolný. To co se na začátku zavádělo přes noc, se bude rušit postupně. Takže pokud se opatření zavedly během 3 – 5 dní, tak jejich postupné ukončení bude spíše během 3 – 5 týdnů. Osobně se domnívám, že jednotlivá omezení se budou rušit postupně s cca týdenním rozestupem. A bude se testovat, co to dělá. Takže žádný jednoznačný konec nebude. Karanténní omezení budou postupně slábnout, a pomalu mizet do ztracena. Jednoznačný konec, aby se dalo říci „teď skončila epidemie“, asi nebude.

Jak to bude s letní dovolenou kvůli epidemii?

Hodně lidí také asi řeší, co bude v létě. Nemálo lidí už má zaplacené zájezdy do zahraničí, k moři. A co s tím bude?

Opět, těžko říci, jak to bude. Poměrně pravděpodobný je scénář, že cestování do zahraničí v létě (červenec a srpen 2020) sice možné bude (aktuálně je zákaz jakýchkoliv cest do zahraničí). Ale při návratu bude nutná 14 denní karanténa.

Možná se vytvoří nějaký seznam „bezpečných“ zemí u kterých karanténa nebude vyžadována. Ale těchto bezpečných zemí, zvláště na začátku prázdnin moc nebude. Takže většina lidí i bude muset vybrat. Jet na dovolenou k moři a pak být 14 dní v karanténě, nebo letos strávit dovolenou v Česku. V takovém případě se asi zaměstnavatelé moc nebudou tvářit na to, že by jejich zaměstnanci jeli na 14 dní do Chorvatska, s tím že pak dalších 14 dní budou na neschopence.

Mám za to, že vyloženě pesimistický scénář, že by i během července a srpna 2020 byla stejně přísná omezení, je nepravděpodobný. Stejně nepravděpodobný je ale i optimistický scénář je ten. Že by léto proběhlo, jako by zde žádný koronavirus nebyl.

Budou letos prázdniny a dětské tábory?

Tohle třeba strašně zajímá naše děti. Celkem jasně zaznělo, že se prázdniny omezovat nebudou. Ono by to také nemělo smysl. Děti se teď (většinou) skoro plnohodnotně učí. To je zátěž pro děti, pro rodiče, pro učitele. Nedávalo by smysl rušit nebo omezovat prázdniny.

Otázka je, jak to bude s různými dětskými letními tábory? Pokud by již v květnu nebo červnu byly otevřené školy, tak asi nedává smysl rušit dětské tábory. Přece jen dětský kolektiv ve škole a dětský kolektiv na táboře se v ničem moc neliší. Je ale možné že to nějak omezené bude.

Na druhou stranu, pokud by se letos zakázaly dětské tábory a nadále platilo doporučení, že děti nemají být v kontaktu s prarodiči, pak to pro řadu lidí bude v létě problém, Kam s malými dětmi o prázdninách? Zvláště když si teď během karantény musí řada lidí v zaměstnání vybírat dovolenou.

Kdy skončí epidemie koronavirus 2020?

Osobně mám za to, že koronavirus tady v nějaké podobě bude až do konce roku, nebo do doby kdy bude k dispozici nějaký lék, který by snížil riziko úmrtí i pro starší ročníky. A současně do doby než bude nějaké očkování. A to je záležitost ještě několika měsíců.

Bude to ale tak, že na koronavirus si postupně zvykneme. Některá omezení postupně odezní, na některá si pomalu zvykneme. Žádný jednoznačný konec nebude.

Bude to jako při povodních v Praze. I tehdy se život vracel do normálních kolejí docela dlouho. Ještě XY měsíců nejezdilo metro. Tady těch omezení bude mnohem více.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *