Každou minutu umře 10 lidí na následky kouření. Tedy jeden člověk za 6 sekund.

Jak přestat kouřit a znovu nezačít

Osobně jsem „odnaučený“ kuřák. Takže mám praktickou, a ne zrovna lehce získanou zkušenost s tím, jak přestat kouřit. A momentálně jsem ve fázi, kdy se už několik roků snažím znovu nezačít :). Rozhodně ale nepatřím mezi nějaké „militantní nekuřáky“. Pokud mě kouření jiné osoby neomezuje (kouření v restauraci, na zastávce „přímo pod nos“ apod.), tak je mi to jedno. Občas i „tiše závidím“ (ne moc často, ale jednou dvakrát za rok, bych měl chuť zase „podlehnout“.

Důvod proč přestat kouřit

Pokud se chcete přestat s kouřením (přece jen, už se blíží konec roku, a tohle je jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí), tak si pro to najděte nějaký dobrý důvod. Když budete mít dobrý důvod, proč přestávat s kouřením, bude vás to více motivovat. Možné důvody, proč přestat kouřit mohou být různé.

Kouření a peníze

Co tak sleduji, tak v poslední době už kouření začíná být „celkem drahá sranda“ (naposledy se zdražovalo na začátku roku 2016 a další zdražení má být v roce 2017).

Kde jsou ty doby, kdy krabička cigaret stávala kolem 50 korun. Dnes už (kromě low-cost značek nebo balené tabáku), je to někde 80 – 110 Kč za krabičku. Tím se myslím cena cigaret blíží tomu, co je obvyklé v jiných Evropských zemích. Pamatuji si, jak jsem si jako kuřák kupoval cigarety ve Francii nebo třeba v Řecku za 4 – 5 Euro (tj. podle současného kurz nějakých 120 – 150 Kč). Tady už se tomu ceny také blíží.

Někde jsem našel, že průměrná cena cigaret je v ČR cca 80 korun/ krabička. Pokud někdo kouří hodně (řekněme 5 krabiček za týden), pak je to 400 Kč za týden, cca 1600 Kč za měsíc. To je pak asi 21 tisíc korun za rok, 210 000 Kč za rok a cca 750 000 Kč za 30 roků než kuřák dostane rakovinu a umře (přeháním).

Kouření a těhotenství nebo narození dítěte

Dalším častým důvod proč přestat kouřit je (hlavně pro ženy), to že otěhotní. Kouření a těhotenství fakt nejde dohromady. Schválně jsem se na to díval. Když pomineme „obecné zdravotní problémy spojené s kouřením“, tak u těhotných žen je to o dost vážnější.

Děti žen, které kouří, se rodí předčasně. Často mají nižší porodní váhu, mají různé zdravotní problémy. Děti kuřaček také častěji trpí na astma nebo poruchy pozornosti. Kouření zvyšuje i riziko samovolného potratu. A nakonec, děti narozené ženám, které v těhotenství kouřily, mnohem častěji umírají na syndrom náhlého úmrtí kojence.

Není to ale jen o kouření těhotné ženy – velké zdravotní problémy hrozí už jen dítěti, které se často pohybuje v zakouřeném prostředí (pokud se třeba doma kouří, tak je to s malým dítětem dost hazard).

Kouření a zdraví

Podle odhadů na světě kouří asi 1,5 miliardy lidí. Každý rok na následky kouření umře necelých 6 miliónů lidí. To je asi 13 500 každý den. Nebo také jinak každou minutu umře 10 lidí na následky kouření. Tedy jeden člověk za 6 sekund  – jednadvacet – jednadvacet – jednadvacet – jednadvacet – jednadvacet – jednadvacet … a právě umřel další člověk, který kouřil. Trochu děsivé ne?

Popisovat zdravotní rizika spojená s kouřením je myslím zbytečné. Pokud si to někdo neuvědomuje, pak by měl odevzdat občanku, protože je nesvéprávný. Ten, kdo si následky uvědomuje, a přesto kouří, je sice také trochu „blázen“, ale každý člověk má svobodu ničit si zdraví dle svého uvážení. Pokud ale někdo tvrdí (zvláště v dnešní době), že nevěděl, že kouření škodí, pak opravdu nemůže být svéprávný.

Jak přestat kouřit – jakou zvolit metodu

Takže pokud už máte nějaký dobrý důvod, abyste přestali kouřit, pak se můžete rozhodnout jak na to. Je několik různých způsobů. Každý odnaučený kuřák vám asi poradí něco jiného. To je tím, že každý má jinak pevnou vůli, jinou motivaci, atd. Takže jen stručný přehled:

Jak přestat kouřit ze dne na den

Asi nejnáročnější způsob, jak přestat kouřit. Pokud se vám to ale povede, je dost velká šance, že už nikdy kouřit nezačnete. Bohužel, většina lidí tímto způsobem vydrží jen pár dní, nebo dokonce jen pár hodin. Pak je doženou abstinenční příznaky, a oni „podlehnout“.

Nikotinové náplasti

Ty se třeba osvědčily mě osobně. Začal jsem používat nikotinové náplasti, a myslím, že díky nim jsem pak úplně přestal kouřit. Ty poměrně dobře zahání abstinenční příznaky (člověk s nimi nemá „potřebu“ kouřit, chuť na cigaretu se ale občas objeví, ta se ale dá zvládnout vůlí).

Není to úplně levné. Co si pamatuji, tak jedno balení nikotinových náplastí stálo 400 – 500 Kč. Tedy jedno balení po 7 náplastech, tj. na týden vychází podobně, jako když budete kouřit cca 1 krabičku denně. Mají se používat 12 týdnů, vždy každí 4 týdny se snižuje „dávka“ (postupně se přechází na slabší náplasti).

Elektronická cigareta

Tady se asi tak úplně nedá mluvit o tom, že byste se zbavili závislosti na cigaretách (resp. tedy na kouření). Elektronické cigarety ale mají odbourat ty nejškodlivější látky. U cigaret totiž není tím nejškodlivějším nikotin, ale nejrůznější přísady (aditiva), co se dávají do tabáku a také zplodiny spalování tabáku.

Podle některých zdrojů ale nemusí být elektronické cigarety zcela „zdravé“. Tím, že je to záležitost maximálně posledních 10 roků, tak zatím nikdo zcela přesně nezná následky dlouhodobého kouření elektronických cigaret. Takže těžko říci.

Elektronickou cigaretu jsem zkoušel, ale neoslovilo mě to. Tak to nemohu dost dobře posuzovat. Ani po finanční stránce ani po „pocitové“ (jak moc to zahání chuť na klasickou cigaretu).

Různé terapie

Podle toho, co jsem četl, tak u některých lidí na odvykání kouření i fungovala třeba i akupunktura nebo hypnóza. Neznám ale nikoho ve svém okolí, kdo by s tím měl nějakou praktikou zkušenost, tak nevím. Existují i skupiny „anonymních kuřáků“ (něco jako anonymní alkoholici). To asi může pomáhat, když v tom člověk není sám.

Jak rozhodně nepřestávat kouřit

Osobně jsem opravdu hodně skeptický, když někde vidím reklamu, kde inzerují „zaručený způsob jak přestat kouřit za 21 dní“ a podobě. To je stejné jako „zaručený způsob jak zhubnout o 10 kilo za týden“ a podobné nesmysly. U lidí, kteří věří podobným inzerátům, také poněkud pochybuji o míře jejich svéprávnosti. V nejlepším případě jsou to jen za peníze „obecné“ rady jak přestat kouřit. A platí se za to peníze (a často jsou to nezanedbatelné částky). V tom horším případě je to jen nějaký obchodník „s teplou vodou“, který prodává nějaké předražené „návody“ nebo „léky“ s minimálním účinkem, nebo dokonce s negativními účinky, nebo to je prostě nějaký jiný podvod.

Nejlepší je přestat hned

Také si myslím, že o ukončení závislosti na cigaretách nemá smysl nějak dlouho přemýšlet. Takové ty „výmluvy“ tak já začnu za týden, nebo od nového roku, a tak myslím moc nefungují. Nejlepší je začít ihned. Třeba právě teď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *