Důvodem pro to, abych začal chodit běhat, byla jednak moje narůstající váha, i když upřímně, to je spíše až sekundární důvod pro běhání, spíše už to byla jen taková poslední kapka.

Jak jsem se naučil pravidelně běhat abych „trochu“ zhubnul

Před pár týdny, v průběhu léta, jsem si jednoho krásného dne stoupl na váhu a trochu jsem se vyděsil. Váha mi totiž ukázala skoro 91 kilo, což mi vzhledem k mým asi 180 centimetrům přišlo trochu hodně. Takže to pro mě byl poslední impuls k tomu, abych začal dělat i něco jiného, než jenom pořád sedět u počítače.

Motivace: Proč jsem začal běhat a vůbec se víc hýbat

Důvodem pro to, abych začal chodit běhat, byla jednak moje narůstající váha, i když upřímně, to je spíše až sekundární důvod pro běhání, spíše už to byla jen taková poslední kapka. Druhým velkým důvodem pro mě bylo to, že v poslední době mám opravdu málo pohybu. Co jsem skončil regulérní zaměstnání a podnikám jako OSVČ na volné noze, tak se už tolik nedostanu mezi lidi, a hlavně velkou část dne trávím sezením u počítače.

Zatímco dřív, v zaměstnání, jsem musel celý den lítat z patra do patra, mezi různými zasedacími místnostmi, a troufnu si odhadnout, že tak 1/3 pracovní doby jsem trávil na nohou, doma toho tolik nenachodím.

Třetím hlavním důvodem pak bylo to, co jsem tady už zmiňoval, když jsem psal o svých výletech do hor (zde a zde). V létě jsem byl 2x na horách, a zjistil jsem, že moje kondice je opravdu naprosto tragická.

Jak začít běhat – hlavně si nezapomeňte nejdříve nakoupit co nejlepší vybavení 🙂

Můj způsob jak začít běhat byl typicky „přehnaný“. Nejprve jsem si musel koupit boty na běhání, pak nějaké oblečení, pak to bylo pouzdro na mobil, abych při běhání mohl mít mobil na ruce, pak to byla sluchátka na běhání, a tak podobně.

Upřímně – s menším ohlédnutím zpět nechápu, proč jsem měl potřebu utratit tolik peněz, jen proto, abych si mohl jít ven uběhnout pár kilometrů. Takže pokud náhodou uvažujete o tom, že začnete běhat, věřte mi, že opravdu není nutné utratit XX tisíc před tím, než poprvé vyběhnete. Jedině, že byste se pak chtěli cítit tak provinile, z toho, kolik jste utratili, že by vás to motivovalo k dalšímu běhání.

Jak začít běhat – hlavně co nejrychleji, a co nejdelší trasy, ideálně každý den 🙂

I z toho jsem se už trochu poučil. I když jsem v tom trochu nevině. Kdysi dáno, asi tak před 15 roky jsem docela hodně sportoval. V podstatě už někdy od první třídy jsem hrál závodně hokej, pak hodně atletika, bojové sporty, hodně běhání a jízdy na kole. Pak jsem toho nechal, ale moje „hlava“ si pořád ještě něco z toho pamatuje, takže můj mozek je schopný podávat větší fyzické výkony než moje tělo.

Myslím to tak, že moje hlava – alespoň ze začátku – neuměla správně zohlednit moji aktuální (nulovou) fyzickou kondici. Z toho jsem se ale snad už dostal. 2x nebo třikrát jsem při běhání odpadl a musel domů dojít potupně pěšky nebo s velkou bolestí a pícháním v boku. Za posledních pár týdnů se moje kondice už myslím trochu zlepšila, takže už s tím nemám tak velké problémy.

Jak často běhám a jak dlouhé trasy

Ve volbě délky trasy jsem byl myslím celkem rozumný. Úplně na začátku jsem začal chodit běhat 5 kilometrů. Neběhal jsem to ale v kuse, ale uběhl jsem 2,5 kilometru do nedalekého parku, kde jsem si dal cca 10 – 15 minut pauzu, kdy jsem se protahoval a dělal strečink. A pak zpátky domů (a po doběhnutí další lehčí protažení).

Pak jsem odboural přestávku uprostřed a začal běhat 5 km v kuse. Asi po 3 týdnech jsem si pak trasu prodloužil na 6,5 kilometru. No a na začátku tohoto týdne jsem to zvýšil na 8 kilometrů. Když to půjde dobře tak za 2 – 3 týdny to zkusím, zvednou na 10 km a na tom bych už asi zůstal.

Co se týká frekvence běhání, tak zatím je to u mě dost nepravidelné. Když jsem začal chodit běhat, tak jsem první týden běhal každý den, pak mě dohnala únava a bolest svalů, navíc do tohle vlezly nějaké dovolené a pobyt mimo domov. Takže jsem běhal jen někdy.

Teď, asi od poloviny září jsem se snažil přejít na nějaký pravidelný režim. Až na výjimky chodím běhat každý všední den, o víkendu si dávám pauzu (to toho stejně nalítáme dost po venku s dětmi).

Kromě běhání jsem začal i více chodit

Vzhledem k tomu, že na začátku běhání byla moje fyzická kondice opravdu hodně mizerná, tak jsem přemýšlel, jak to zlepšit. Víc běhat jsem už nemohl. Tak jsem zkusil víc chodit. Před časem jsem si pořídil kancelář. Dá se tam v pohodě dojet metrem a tramvají (cca 25 minut). Já jsem ale zkusil začít chodit do kanceláře, a zpět domů, pešky. Je to cca 5km, takže pak ujdu i 10 km za den navíc k tomu co uběhnu. Snažím se chodit svižným tempem. Při běhu se pohybuji v rozmezí cca 6 – 7 minut na kilometr, u chůze je to někde 8:30 – 9:30 minut na kilometr.

Ujít každý den minimálně 10 kilometrů (další pochůzky, jako odvést děti do školky, nakoupit apod., do toho ani nepočítám) a ještě uběhnout 5 – 8 kilometrů je někdy docela dost náročné.

Jak mě baví běhání?

Musím říci, že běhání mě opravdu chytlo. Resp. nejenom běhání ale i to chození do práce. Mám docela dost pohybu – obvykle tak 2,5 hodiny denně. Hodně mi to pomáhá mít „lepší“ náladu. Večer jsem sice často už úplně mrtvý, ale cítím se fakt skvěle.

Navíc mi tohle hodně pomáhá i při práci. Tím, že mám den rozdělený na několik bloků, kdy střídám pohyb a práci, tak jsem podstatně výkonnější. Dám příklad, jak to u mě někdy přes den vypadá:

  • Ráno vstanu, cca 2 hodiny sedím u počítače a pak jdu do kanceláře (cca 45 minut chůze)
  • V práci jsem tak 6 hodin, a pak jdu zpět domů (cca 45 minut chůze)
  • Doma se chvíli věnuji rodině a jdu běhat (cca 1 hodina)
  • Pak zase sedím chvíli u počítače, nebo večeřím nebo jsem s dětmi
  • No a večer zpravidla buď nějaký program s manželkou, nebo opět práce na počítači

Díky těm „oknům“ kdy chodím nebo běhám, si mohu nechat projít hlavou věci, které mám rozdělané. Takže místo toho, abych pak řešil nějaký problém, a nevěděl jak na to, tak si to nechám projít hlavou během chůze nebo běhání, a až se dostanu k počítači, vyřídím danou věc násobně rychleji.

Jaké jsou moje výsledky?

Poprvé jsem byl běhat v půlce července (přesně 21. 7. 2014). Chození jsem pak přidal od začátku srpna.

Aktuální výsledky jsou tedy: Běh = zatím celkem 144 Km (celkem 23x), Chůze = zatím celkem 350 Km (celkem 30x)

Povedlo se mi zhubnout při běhání?

Jak se to vezme. Moje původní váha, která byla lehce přes 90 km se postupně snížila na nějakých 83 kg. Takže za nějakých 12 týdnů jsem „zhubl“ asi 8 kilo. Upřímně bych tomu ale „hubnutí“ moc neříkal, protože svoje stravovací návyky jsem nijak zásadně neměnil. Snad jen s ohledem na to, že víc chodím nebo běhám, tak jím častěji v průběhu dne. Nemám stanovený ani žádný konkrétní cíl, kam bych se chtěl s váhou dostat.

Co mi pravidelné běhání vzalo?

Asi nejvíc postrádám čas na čtení. Dřív jsem si hodně četl při cestách v tramvaji nebo v metru. Obvykle jsem za týden přečetl jednu knížku. Teď čtu mnohem méně. Jen občas večer před spaním, přes den se k tomu nějak nedostanu. A poslední knížku mám rozečtenou už min. 3 týdny a jsem jen kousek za polovinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *