Čtečka Amazon Kindle paperwhite – osobní zkušenost & recenze

Před pár týdny, jsem dostal pod stromeček od „ježíška“ novou čtečku Amazon Kindle paperwhite. Po pár týdnech používání bych se rád podělil o osobní zkušenost, s používáním této čtečky v mojí „min-recenzi“.

Na úvod jen pár slov – čtečku elektronických knih od Amazonu používám již cca 4,5 roku. První Kindle, který jsem si pořídil, byl Amazon Kindle 2, tehdy ještě s „plnohodnotnou HW“ klávesnicí ve spodní části. Kindle používám skoro každý den – obvykle přečtu tak 2 – 3 knihy měsíčně, někdy i více. Svůj „starý“ Kindle jsem používal v různých prostředích. Doma, na gauči, v posteli, cestou v MHD, při čekání u doktora nebo na úřadech, na letišti, v letadle, na dovolené na pláži apod. Za poslední 4,5 roku jsem vystřídal celkem 3 kusy Amazon Kindle 2. Předchozí 2 umřely – vždy mou vlastní „blbostí“. Resp. první jsem zlikvidoval já, druhému dost napomohli děti.

Čtečka Amazon Kindle paperwhite

Jedná se o nejnovější model čtečky elektronických knih od společnosti Amazon. Technické detaily nebudu popisovat, těch se dá najít všude plno. Jen zmíním, že já osobně mám verzi bez reklam (tj. „without special offers“ a pouze s Wi-Fi (tj. bez 3G – rozdíl v ceně 70 dolarů mi přijde zbytečný, těch pár knížek si v klidu nahraji doma).

Původně, když jsem „psal dopis ježíškovi“, tak jsem byl trochu skeptický. To vyplívá jednak z toho, že když už si na něco zvyknu tak to nerad měním (předchozí model mi plně vyhovoval). A za druhé jsem měl trochu „špatnou“ zkušenost s dotekově ovládaným Kindlem. Už někdy na podzim 2011 jsem zkoušel jednu z prvních verzí dotekové čtečky Kindle. Přiznám se, že mi moc nevyhovovala, pamatuji si, že odezva na doteky byla „mizerná“ – celkově jsem tehdy měl z té čtečky špatný pocit, a byl jsem rád, že mám „klasiku“.

Kolik stojí čtečka Amazon Kindle paperwhite

Jen pro orientaci – ceny čtečky přímo na webu Amazon:

S reklamou Bez reklamy
Amazon Kindle paperwhite s Wi-Fi 199 USD (cca 4892 Kč) 219 USD (cca 5384 Kč)
Amazon Kindle paperwhite Wi-Fi + 3G 269 USD (cca 6613) 289 USD (cca 7105 Kč)

* 1USD = 24,585 KČ

První dojem z Amazon Kindle paperwhite

První dojem po vybalení z krabice byl, že je nějaký „malý“. To je dáno tím, že i když obrazovka je stejně velká jako u klasického Kindle (Kindle 2), nemá nejnovější model nemá klávesnici, a také má „menší“ okraje. Po chvilce jsem si na to zvykl a dnes to spíše oceňuji. Tento nový model je znatelně lehčí a mnohem lépe se drží v jedné ruce. Také zabere méně místa (jak komentovala moje žena – „ten by se mi tak akorát vešel do kabelky“).

Dotekové ovládání Kindle paperwhite

Z čeho jsem měl největší obavu, bylo dotekové ovládání. Musím ale říci, že za poslední 2 – 3 roky ušel Amazon velký kus cesty. Ovládání dotekem je velmi pohodlné, a odezva je stejně svižná, jako u kteréhokoliv smartphone.

Celkově bych řekl, že tento nejnovější Kindle je mnohem živější. U starého Kindle jsem ťuknul na tlačítko pro další stránku, a následovala drobná prodleva – sice velmi krátká, ale i tak znatelná. To samé, když jsem vzal Kindle do ruky a zapnul ho, že si budu číst, následovala drobná prodleva 1 – 2 vteřiny než se objevil text.

U nejnovějšího modelu se vše děje ihned. Vzhledem k tomu, že „ježíšek“ ke čtečce přibalil i pouzdro (viz níže), tak nyní odklapnu pouzdro a už vidím text. Kindle se ze spánku probírá okamžitě. Když ťuknu na další stránku, vidím ji okamžitě, to samé návrat zpět na předchozí stránku apod.

Podsvícení obrazovky u čtečky Amazon Kindle paperwhite

U staré čtečky Kindle 2 jsem měl jako doplněk pouzdro s „lampičkou“. To se hodilo, když jsem večer čekal někde v šeru na zastávce, nebo když jsem si chtěl číst v noci v letadle nebo i doma v posteli. Nový model má integrované podsvícení obrazovky, takže externí lampička není potřeba.

Trochu jsem měl obavy, jestli mě z podsvícení nebudou ve tmě bolet oči. Ale není tomu tak. Navíc je možné velmi snadno regulovat intenzitu podle toho, jak to komu vyhovuje.

Pouzdro na Amazon Kindle paperwhite

Po několika zkušenostech všem doporučuji, aby si svou čtečku dovybavili bytelným pouzdrem nebo obalem. Není to ani tak o tom, že by Kindle „nic nevydržel“ – naopak bych řekl, že oproti běžnému smartphone nebo tabletu je mnohem odolnější a přežije desítky pádů. Ale pořád je to kus elektroniky, který navíc já osobně pořád tahám u sebe, takže se občas stane, že zažije i dost drsné zacházení.

Jednu čtečku se mi podařilo zlikvidovat, když jsem v zimě uklouznul na náledí. Vystoupil jsem z autobusu a šel na metro a čtečku nesl v ruce (na tu chvíli nemělo cenu dávat ji do batohu). Uklouzl jsem a při pádu na zem jsem se o čtečku opřel plnou vahou. A mých 85 kilo živé váhy udělalo své …

Moje pouzdro na čtečku Amazon Kindle paperwhite

Moje pouzdro na čtečku Amazon Kindle paperwhite

Mě osobně ježíšek donesl toto pouzdro: Amazon Kindle Paperwhite Leather Cover, Onyx Black. Má poměrně bytelnou konstrukci – rohy a hrany jsou vyztužené nějakým tvrdým plastem, celkově vypadá, že snese i hodně hrubé zacházení. Horní přebal má malý magnet, pouzdro funguje podobně jako například tabletu iPad – zaklapnu pouzdro, Kindle se uspí, odklapnu a probudí se.

Jak dlouho vydrží baterie u Kindle paperwhite

Tohle nemohu objektivně posoudit, na to ho mám asi moc krátkou dobu. Když jsem ho na Štědrý den vybalil z krabice tak baterie byla asi na 40 – 50% kapacity. Za posledních cca 6 týdnů jsem, ho dobíjel jen jednou a aktuálně má tak 20 – 30% kapacity. Zdá se mi ale, že nový model má tak minimálně o 1/3 větší výdrž, ne-li i víc. Svůj starý Kindle jsem si musel nabíjet tak cca 1x za 14 dní (jen odhaduji), ale tady hrálo roli i to, že už jsem ho pěl cca 1,5 roku, takže už mohla být horší baterka.

Celkové shrnutí osobní zkušenosti s Amazon Kindle paperwhite

I když jsem poměrně dost „konzervativní“ a z nového Kindle jsem měl obavy, nějak jsem nečekal, že by nový model mohl být v čemkoliv lepší než ten starý (spíše jsem se bál, že něco bude horší / jinak), nakonec jsem spíše „nadšený“.

Používání nového Kindle paperwhite je ve srovnání se starým modelem Kindle 2 mnohem pohodlnější. Ať už díky menším rozměrům (plocha s textem je ale stejně veliká), nižší váze, mnohem rychlejší odezvě atp.

Také se mi líbí vychytávka v podobě odhadované doby čtení do konce knihy. Zatímco starší model ukazoval jenom, že jsem třeba v 73% knihy, Kindle paperwhite navíc hlásí, že mi zbývá ještě 2 hodiny a 5 minut do konce knihy J … je to jen taková „blbost“ ale potěší.

Celkově tedy, pokud má někdo starší model čtečky Kindle, a uvažuje o „upgrade“, tak se rozhodně nemá čeho bát. Ano, pokud má někdo plně funkční starší model, tak ten nový asi nepřináší nic extra zásadního. Pokud ale někdo má už dosluhující model, tak bych neváhal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *