Babiš navrhuje mimořádný příspěvek 6000 Kč pro důchodce
Bývalý premiér Babiš (současný poslanec a zřejmě budoucí kandidát na prezidenta), předložil společně se svými kolegy návrh zákona, který by umožnil vyplacení mimořádného příspěvek 6000 Kč pro důchodce. A to již od 1. září 2022.
Důvodem, pro tento mimořádný příspěvek pro všechny důchodce, má být „reakce na dramaticky narůstající ceny energií, potravin, léků a zdravotnických pomůcek v souvislosti s recentní velmi vysokou inflací a všeobecným zdražováním nákladů na život“.
Důchodcům se ale v roce 2022 bude přidávat celkem 3x (zvýšení důchodů od ledna 2022, od června 2022 a od září 2022).
Mimořádný příspěvek 6000 Kč pro důchodce, tak vypadá spíše jen jako mimořádný předvolební úplatek (volby na podzim, prezidentské volby).
Jednorázový příspěvek 6000 Kč pro důchodce od září 2022
Podle návrhu zákona (viz zde) chce Babiš & spol., aby všichni důchodci (tj. příjemci starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého či sirotčího důchodu), dostali od 1. září 2022 přidáno 6000 Kč navíc k běžnému důchodu.
Na příspěvek 6000 Kč by měl být nárok jenom jednou (pokud má někdo více důchodů jako například starobní + vdovský, nebo invalidní + vdovecký, apod., tak by dostal příspěvek jen jednou).
Mimořádný příspěvek pro důchodce, by se měl vyplácet od 1. září 2022 stejným způsobem, jak se danému důchodci vyplácel důchod za srpen (na bankovní účet, složenkou na poštu, atd.). O příspěvek by se pochopitelně nemuselo žádat, dostali by jej automaticky všichni důchodci (penzisté, invalidi, vdovy, vdovci a sirotci).
V roce 2022 se s mimořádnými příspěvky „roztrhl“ pytel
Není to jediný mimořádný jednorázový příspěvek, o kterém se letos mluví. Už během dubna, navrhla vláda vyplacení mimořádného příspěvku 5000 Kč pro dítě do 18 roků (za předpokladu, že jsou v rodině příjmy do 1 miliónu korun). Ten zatím není finálně schválený, ale zřejmě se bude vyplácet od srpna 2022.
Kromě toho, už zde bylo mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení (více domácnosti může získat příspěvek na bydlení).
Od 1. dubna 2022 se zvýšilo životní minimum (více lidí má nárok na sociální dávky a mohou dostávat i vyšší částky).
Důchodcům se kromě pravidelného zvýšení důchodů od ledna 2022, budou mimořádně zvyšovat důchody i v červnu (právě probíhá/proběhlo) a v září.
Zatímco ale změny u pravidelných příspěvků a dávek, asi mají smysl ve chvíli, kdy je extrémně vysoká inflace, jednorázové příspěvky, jako je ten 5000 Kč pro dítě, nebo 6000 Kč pro důchodce, asi ničemu moc nepomohou.
Jednorázová částka, asi nijak nevyřeší to, že celý rok je, a zřejmě i nadále bude extrémní inflace, a s ní spojený prudký růst cen všeho. A příští rok ceny také neklesnou, zůstanou tam, kde jsou dne, nebo budou ještě vyšší. To si mají lidé těch pár tisíc rozpočítat na XX měsíců dopředu?
Důchody se v roce 2022 zvyšují o 2000 Kč
Návrh mimořádného příspěvku pro důchodce, vypadá jen jako dost zbytečné populistické gesto. Když pomineme to, že jednorázová částka nemůže nijak vyřešit dlouhodobou inflaci, tak právě důchodci jsou ti, kdo z letošního „boje s inflací“ vychází asi nejlépe.
Jedině důchodci mají totiž zaručeno automatické zvyšování důchodů, pokud je vysoká inflace. Díky tomu se jim v roce 2022 zvyšují důchody 3x:
- První zvýšení důchodů od ledna 2022 – zvýšení v průměru o 806 Kč
- Druhé zvýšení důchodů od června 2022 – zvýšení v průměru o 1017 Kč
- Třetí zvýšení důchodů od září 2022 – zvýšení v průměru o 700 Kč
Celkem se tedy důchody zvýší o 2000 Kč (průměrné číslo, někomu se zvýší podstatně méně, někomu zase i podstatně více).
Důchodci jsou na tom „nejlépe“ – dostávají přidáno nejvíce
Na konci roku 2021 byl průměrný důchod v ČR ve výši 15 453 Kč. Zvýšení průměrného důchodu o cca 2000 Kč, znamená zvýšení o cca 13% (pořád se bavíme jen o průměrných číslech, někdo je na tom podstatně hůř, někdo lépe).
Zvýšení o 13% je hodně. Sice to asi bude méně, než průměrná inflace (nyní je už meziroční inflace 15%), ale i tak dostávají důchodci přidáno asi nejvíc.
Ostatní na tom nejsou tak dobře:
- Státním zaměstnancům se platy zatím nezvyšují = plošné zvýšení platů státním úředníkům o 1000 Kč na začátku roku bylo zrušeno, o případném zvýšení během roku 2022, se sice jedná, 13% to ale nebude ani omylem
- Zaměstnanci v soukromém sektoru sice mohou dostat přidáno, pokud si to „vyhádají“, letos to ale se zvyšováním platů nebude tak „žhavé“, zvýšení mzdy o 13% je pro většinu lidí nereálné (možná tak ve Škodovce, nebo někde kde jsou silné odbory, v běžných firmách ani omylem …)
- Minimální mzda se sice od ledna zvýšila o 1000 Kč, to je ale zvýšení jen o cca 6,5%, další zvýšení minimální mzdy, bude zřejmě až od ledna 2023
- Maminkám na rodičovské se rodičovský příspěvek asi také nezvýší (původně se mluvilo o zvýšení rodičovské o 10 – 15%, zatím ale nebylo nic schváleno (nyní se schvaluje jen rychlejší vyplácení – 13 000 Kč měsíčně)
- Zvýšilo se životní minimum (což má vliv na různé sociální dávky), ale jen o 10%
Takže i když nechci nijak rozporovat, že řada důchodců je na tom nyní špatně (vysoká inflace, velké zdražení elektřiny či plynu), reálně letos dostávají důchodci přidáno zatím asi nejvíce (resp. nejvíc asi dostali manažeři z ČEZ, ale to je trochu jiná kapitola …)
Rozhodně nemám pocit, že by právě důchodci byli tou nejohroženější skupinou, která nutně potřebuje alespoň jednorázový příspěvek 6000 Kč.
Navíc důchodci nejsou žádná homogenní skupina. Jsou tam lidé, co jezdí každý rok na dovolenou k moři a lidé, co berou dávky hmotné nouze, aby měli na jídlo. Proč proboha přidávat všem plošně? Aby ti co jezdí k moři, měli kapesné na dovolenou?
Předvolební úplatek před volbami na podzim a před prezidentskými volbami?
Návrh bývalého premiéra Babiše a předsedy hnutí ANO (v září nás čekají podzimní volby do obecních zastupitelstev a i do Senátu) a zřejmě i budoucího kandidáta na prezidenta (prezidentské volby budou už na začátku roku 2023), tak vypadá spíše jako osvědčený předvolební úplatek.
Mimořádné příspěvek pro důchodce, má už Babiš vyzkoušený (viz rouškovné 5000 Kč pro důchodce v roce 2020). Asi se mu nechce vymýšlet nic nového.