Parlament schválil novelu zákona o DPH. Od poloviny roku 2021, se začne platit DPH i u zahraničních zásilek do 22 Euro (cca 570 Kč). Doposud byly tyto zásilky (především ty z Číny) od DPH osvobozeny. Vycházely tak levněji, než stejné zboží pořízené v ČR nebo v EU.

Zdražení zásilek z Číny – začne se platit DPH i u zásilek do 22 Euro

Celkem dlouho platilo, že když člověk potřeboval nějakou drobnost, tak bylo nejlevnější variantou objednání přímo z čínského eshopu. U menších částek se neplatilo DPH nebo clo. Takže stejná věc z Číny, mohla stát i o pár desítek korun méně, než ta pořízená v ČR nebo v některé zemi v EU

U zásilek z Číny se často neplatí ani poštovné. Takže šlo objednat si danou věc rovnou 3x (protože čínská kvalita…), vyšlo podstatně levněji, než to shánět kdekoliv po ČR. Jen bylo nutné počítat s tím, že než dopluje kontejner z Číny, tak to chvíli trvá.

Konec výhodných nákupů z Číny? Zavádí se DPH i u zásilek do 22 Euro

Poměrně dlouhou dobu platilo, že u zásilek z Číny (obecně ze zemí mimo EU, kromě výjimek), se při ceně zásilky do 22 Euro (cca 570 korun) neplatí DPH a ani clo. U zásilek s cenou na 22 Euro se už platilo DPH. A u zásilek nad 150 Euro se už muselo platit jak DPH, tak i clo.

Na začátku března 2021, byla v Parlamentu schválena novela zákona o DPH (která by zřejmě nabyla účinnosti ještě letos). Ta zavádí placení DPH i u zásilek z Číny (a jiných zemí), které mají cenu do 22 Euro. Nově by se tedy DPH platilo u všech zásilek.

Nově by to mělo fungovat tak, že pokud bude mít zásilka cenu 150 Euro a méně, tak bude možnost volby ze dvou zjednodušených režimů:

  • Nový dovozní režim v rámci režimu jednoho správního místa
  • Zcela nový režim při dovozu zboží nízké hodnoty

Možná to nebude zase tak velká změna

Zavedení DPH i na zahraniční zásilky do 22 Euro, není „český výmysl“. Jedná se pouze o přenesení pravidel, platných pro celou EU, do českého práva.

Tato změna, měla ostatně začít platit již dříve. Původně se mluvilo již o roce 2020. Nakonec se to ale kvůli epidemii COVID, odložilo až na rok 2021.

Vzhledem k tomu, že cena těchto zásilek je poměrně hodně nízká (22 Euro, cca 570 Kč), tak to znamená případné zdražení jen v řádu několika desítek korun (DPH 21% z 22 Euro je 120 Kč, u 10 Euro je to cca 55 Kč).

Nemalá část čínských eshopů (především těch velkých jako Aliexpress), již navíc provozuje sklady v EU. Takže zboží je často doručované již z evropských skladů.

Tím odpadá jakákoliv starost nebo zdržení na straně českého zákazníka. Prostě si jen objedná na „čínském“ eshopu a do pár dní má zásilku doma. Bez toho, že by se o něco musel starat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *