I když je možnost bezplatného přechodu z Windows 7 na Windows 10 oficiálně nemožná, prakticky to stále možné je. Upgrade z Windows 7 na Windows 10 lze jednoduše provést pomocí Media Creation Tool.

Windows 10 zdarma: Bezplatný upgrade z Windows 7 na Windows 10

Dlouhou dobu jsem na všech svých počítačích používal Windows 7. Byl to systém, který mi vyhovoval, resp. splňoval všechny moje nároky, vše mi zde fungovalo. Takže jsem neměl důvod pro změnu.

Když před pár roky začal Microsoft bezplatný přechod z Windows 7 na Windows 10, tak jsem tuto nabídku poměrně urputně ignoroval. Resp., Windows 10 jsem si na jednom počítači nainstaloval, chvíli zkoušel, a usoudil, že to není nic pro mě.

Funkčně jsou Windows 10 asi více-méně stejné jako Windows 7, ale nelíbila se mi vizuální podoba. To, že různé volby, na které jsem byl zvyklý, jsou na jiných místech. Představa toho, že si budu muset XY hodin nastavovat prostředí počítače, tak jak mi vyhovuje, představa hodin zvykání si na nové prostředí, mě natolik odrazovala, že jsem Windows 10 ignoroval.

Když jsem se pak ve svém okolí setkával s lidmi, co přešli na Windows 10, a s jejich problémy, s tímto operačním systémem, tak jsem byl jenom rád.

Konec podpory Windows 7

Bohužel mě ale dostihlo „stáří“ operačního systému Windows 7. Microsoft se po 10 letech rozhodl ke 14. Lednu 2020 ukončit podporu Windows 7. To by asi až tak nevadilo, na Windows 7 se dá celkem bez problému fungovat dále (při dodržení určitých bezpečnostních pravidel).

Bohužel jsem ale narazil na vcelku neřešitelný problém, kdy mi určitý program nechtěl korektně fungovat pod Windows 7. A při hledání řešení jsem zjistil, že jedinou možností je přechod na Windows 10.

Dá se přejít na Windows 10 zdarma?

Ještě před pár lety nabízel Microsoft přechod z Windows 7 na Windows 10 zdarma. Stačila poměrně jednoduchá instalace a mohli jsme mít Windows 10 zadarmo. Tato možnost už oficiálně neplatí.

Navíc všude doporučují si kvůli novému operačnímu systému rovnou pořizovat i nový počítač. To mi přijde osobně jako dost velká hovadina – například můj stolní počítač je i přes své „stáří“ pořád dostatečně výkonný a moderní, že počítám, že mezi vydrží bez větších zásahů ještě pár roků.

Oficiálně tedy Microsoft bezplatný upgrade z Windows 7 na Windows 10 již nenabízí. Viz:

 

Platí ještě nabídka bezplatného upgradu na Windows 10? 

Nabídka bezplatného upgradu na Windows 10 pomocí aplikace Získání Windows 10 (GWX) skončila 29. července 2016.

support.microsoft.com

Jak je to ale fakticky?

Upgrade Windows 7 na Windows 10

I když je možnost bezplatného přechodu z Windows 7 na Windows 10 oficiálně nemožná, prakticky to stále možné je.  Upgrade z Windows 7 na Windows 10 lze jednoduše provést pomocí Media Creation Tool.

Samotný upgrade je poměrně jednoduchý. Měli byste si provést zálohu důležitých dat na disku. Pravděpodobnost, že se při instalaci nové verze Windows něco pokazí, je sice malá, ale případné riziko za to určitě nestojí.

S pomocí Media Creation Tool pak zahájíte proces instalace Windows 10, což vám zabere nějaké místo na disku a tak 1 – 2 hodiny času (podle rychlosti připojení k internetu a výkonu vašeho počítače).

Je otázka, jak je to s legálností takového uprgrade? Vzhledem k tomu, že bezplatný přechod z Windows 7 na Windows 10 byla časově omezená nabídka od společnosti Microsoft, tak i když je samotný upgrade stále možný po technické stránce, nárok na používání Windows 10 tím nevzniká.

Takže pokud máte počítač s legálními Windows 7 a provedete nyní bezplatný přechod na Windows 10, tak se tím z vašeho legálního sw velmi pravděpodobně stává nelegální.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *