Nárok je i na děti do 13 roků (nebo i na další osoby). Na ošetřovné mají nárok i OSVČ. S platností od začátku dubna, je také ošetřovné zvýšeno na 80% z vyměřovacího základu (hrubé mzdy).

Využívání nebo zneužívání – nárok na ošetřovné po otevření škol (od 25.5.5.2020)

Během epidemie koronaviru, přijala vláda různá opatření, která měla pomoci lidem zvládnout epidemii. Mezi jedno z opatření patřilo i ošetřovné. To je za běžných podmínek poskytováno pouze zaměstnancům na 9 nebo 16 dní, pokud jim onemocní dítě (do 10 roků) nebo jiný člen rodiny.

Během epidemie, kvůli uzavřeným školám, bylo ošetřovné podstatně rozšířeno. Až do konce školního roku (do 30. 6. 2020) je nárok na ošetřovné (po celou dobu od začátku epidemie, od 12. 3. 2020).

Nárok je i na děti do 13 roků (nebo i na další osoby). Na ošetřovné mají nárok i OSVČ. S platností od začátku dubna, je také ošetřovné zvýšeno na 80% z vyměřovacího základu (hrubé mzdy).

Nárok na ošetřovné po otevření školy – od 25.5.5.2020

Na poslední chvíli, také vláda prosadila změnu zákona, takže mnoho rodin bude mít nárok na ošetřovné i po otevření škol, od 25. 5. 2020.

Pokud se rodiče rozhodnou nechat si dítě doma (školní docházka je do konce školního roku 2019/2020 nepovinná), pak mohou mít i nadále nárok na ošetřovné. Pokud budou splňovat podmínku že:

  • Školní docházka v květnu a červenu 2020 by znamenalo zdravotní riziko pro dítě (tedy že dítě spadá do rizikové skupiny)
  • Nebo že by školní docházka dítěte znamenala riziko pro nějakou osobu, se kterou dítě sdílí společnou domácnost
  • Nebo pokud není možná docházka do školy z kapacitních důvodů (některé školy nezvládnout přijmou všechny žáky 1 – 5 tříd)
  • Nebo pokud není možná školní docházka z provozních důvodů (po otevření škol platí specifické podmínky, kdy musí dítě do školy přijít/odejít, což není vždy možné skloubit s pracovní dobou rodiče)

Pak mají rodiče nárok na ošetřovné i po otevření školy. Podmínky jsou ale v zákoně nastaveny tak, že nabízí poměrně hodně volný výklad. Kdo bude chtít zůstat doma s dětmi i po otevření škol, si to asi vždy dokáže nějak obhájit.

Úleva pro rodiče nebo možnost zneužití ošetřovného?

Je otázka, nakolik jsou upravené podmínky pro ošetřovné spíše úlevou pro rodiče, nebo nakolik dávají prostor ke „zneužívání systému“.

Zvláště od chvíle, kdy bylo ošetřovné zvýšeno na 80%, je určitě řada lidí, kterým se skoro ani nevyplatí chodit do práce.

Zvláště pokud by se jednalo o rodiče, který si neuplatňuje slevu na dítě. Pak je rozdíl mezi čistou mzdou a ošetřovným jen poměrně malý. Do cca 35 tisíc korun měsíčně hrubého je rozdíl jen 1 – 2 tisíce korun

Čistá mzda – sleva na 2 děti Čistá mzda bez slev na děti Ošetřovné 80%
Hrubá mzda 20 000 Kč 18 734 Kč 15 850 Kč 14 220 Kč
Hrubá mzda 25 000 Kč 22 179 Kč 19 295 Kč 17 760 Kč
Hrubá mzda 30 000 Kč 25 624 Kč 22 740 Kč 21 330 Kč
Hrubá mzda 35 000 Kč 29 069 Kč 26 185 Kč 24 870 Kč
Hrubá mzda 40 000 Kč 32 514 Kč 29 630 Kč 27 330 Kč
Hrubá mzda 45 000 Kč 35 959 Kč 33 075 Kč 29 700 Kč

Takže pokud někdo musí dojíždět do práce do vzdálenější vesnice/města a dojíždění ho každý měsíc stojí třeba 2 – 3 tisíc korun, pak je jasné, že se mu více vyplatí zůstat doma na ošetřovném.

Nárok na ošetřovné jen za část měsíce

Další věc je ta, že během epidemie jsou podmínky pro ošetřovné nastaveny tak, že je možné být část měsíce doma a část měsíce brát ošetřovné. Vzhledem k tomu, že ošetřovné se vyplácí za kalendářní dny, tak by v extrémním případě byl nárok, i kdyby někdo během pracovní dní chodil do práce, a za víkendy si zažádal o ošetřovné.

Pravda, tohle by bylo asi moc „křiklavé“ a asi by to neprošlo, zákon to ale teoreticky umožňuje.

Stejně tak je teoreticky možné nechodit do  zaměstnání (být doma, a brát ošetřovné), ale současně k tomu mít nějakou brigádu (třeba formou práce na DPP/DPČ) a mít tak k ošetřovnému ještě i poměrně vysoký vedlejší příjem.

Zneužívání ošetřovného během epidemie

Osobně mám za to, že v době největší krize vláda zareagovala adekvátně. V době, kdy byly plošně uzavřené všechny školy, byla změna podmínek více než na místě. Zvláště s ohledem, že není vhodné, aby děti hlídaly babičky a dědečkové.

Jakmile je ale otevřená škola, měli by mít nárok na ošetřovné opravdu jen výjimky, kde je pro to vážný důvod. To, jak jsou nastaveny podmínky pro ošetřovné, po otevření škol, je velmi benevolentní.

Je to podobná nesmyslně plošná podpora, jako u OSVČ, kde si o kompenzační bonus 25 tisíc (nebo i druhý kompenzační bonus 19,5 tisíc) mohli říct i ti OSVČ, pro které epidemie neznamenala významnější omezení, nebo ti, kdo tolik peněz během podnikání nevydělávali (třeba studenti nebo ženy na rodičovské).

Trochu z toho mám pocit, že některá vládní opatření mají jednoznačně populistický charakter. Nabízí podporu i těm, kdo ji reálně nepotřebují (asi proto, že zde mají voličskou základnu). V jiných případech, kde by byla pomoc na místě, ale zase vláda zbytečně šetří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *