Pokud tedy máte nějaká data, na kterých vám záleží, tak je zálohujte alespoň 3 různými způsoby.

Tak nám spadl Google paní Müllerová

Včera přestal v ČR fungovat internet. No dobrá, tak to nebyl celý internet, ale jen Google. No dobrá, tak to nebylo v celé ČR, ale jen v Praze. V obou případech to ale vyjde skoro na stejno 😉 (aneb, když vypadne Google, rozbije se „internet“, a vzhledem k velikosti naší republiky je vlastně zbytek ČR jen takové „širší“ předměstí Prahy :)).

Vážení „google závisláci, chyba není na Vašem přijímači“.

Pobavilo mě pár komentářů na Twitteru a jinde:

Deja vu. Jako kdyz v osmdesatkach prestala jit doma televize. Mam chut zazvonit u sousedu a zeptat se: „Taky vam to nejde?

Pokud jednoho dne smazou google, tak si ani nevygooglime co se stalo s googlem

Tak to vypadá, že někdo napsal do vyhledávaní na Google „Google“

Uz se tesim na ty cisla porodnosti v srpnu pristi rok

A pár dalších

Závislost na službách Google

Jako člověk, který již dlouhou dobu pracuje v oblasti „IT“, moc dobře vím, že se může pokazit cokoliv a téměř kdykoliv. Neexistuje snad žádný HW či SW, který by byl absolutně bez výpadkový. V podstatě se dá říci, že alespoň jednou za pět let vám vypadne prakticky každá služba, včetně Google.

I když budete mít nějaký bankovní nebo armádní systém s vícenásobnou redundancí ap. Vždy tím jen snižujete riziko selhání na jednotky procent. Nebo desetiny, setiny či tisíciny procenta. Ale nikdy není u ničeho 100% záruka, že to nikdy neselže.

Navíc včera to ve výsledku nebylo ani nic „vážného“. Nebyl to výpadek nějaké datacentra Google. Jen byl nějaký lokální problém na síti, který se navíc týkal jen Prahy a okolí, což je z pohledu celého Google jen malý zlomek procenta z celkového počtu lidí, co využívají jeho služby.

Služby od Google jsou všude. Je to email, vyhledávání, kalendář, online úložiště Google disk, měření návštěvnosti na webech, reklamní systém, Android na mobilních telefonech. I weby, které nemají s Google vlastně nic společného – jako třeba daňový portál od Finančního úřadu, mohou být postiženy. Včera při výpadku jim tam nefungovala reCaptcha (takový ten obrázek který se musí opisovat, aby šlo odeslat nějaký formulář). Takže některé formuláře se nedali odeslat, protože reCaptcha je také od Google.

Zálohujte, zálohujte, zálohujte

Včera, v době výpadku se doma „rozčilovala“ manželka, že jí nic nefunguje (má email, kalendář a další od Google).

Když jsem se jí snažil vysvětlit co se asi tak stalo a zároveň jí vysvětloval, že ani Google není bez výpadkový, tak jsem jen tak mezi řečí zmínil, že už se stalo i to, že se na Google smazaly u několika desítek tisíc lidí emailové schrány. A po této zprávě manželka poněkud zbledla, protože svůj Gmail používá tak trochu jako úschovnu všeho možného.

Je zajímavé, kolik lidí je tak „naivních“ že věří ve „všemocnost“ některých IT služeb. Drtivá většina lidí se značně zajímat o nějakou formu zálohování až ve chvíli kdy jim umře pevný disk v počítači, nebo když se jim na jejich oblíbeném emailu smažou všechna data. A může se to stát kdykoliv a kdekoliv i na Google (viz tento článek), i na Seznamu i u Microsoftu apod.

Ti poučenější si alespoň něco zálohují třeba na externí disk. Ale spoléhat se pouze na jednu zálohu je jenom o snížení rizika o pár procent.

Aby bylo riziko, že přijdete o svá data, co nejnižší, až zanedbatelné, tak nestačí spoléhat jen na jednu zálohu. Já osobně, ty opravdu důležitá data mám uložená v zašifrované podobě na službě Dropbox. Což ve výsledku znamená, že jsou uložená někde „online“, a současně je mám zrcadlená do 3 různých fyzických počítačů. A k tomu ještě používám oddělenou fyzickou zálohou. Tedy ta důležitá data mám minimálně na třech různých místech a zálohované třemi odlišnými způsoby. U sebe v počítači, online v cloudu, na externím nepřipojeném disku. A i tak jsem si vědom, že ani toto není 100% bezpečné. Pravda riziko úplné ztráty těch nejdůležitějších dat je asi pod 0,1% dost možná i pod 0,01%. Ale pořád existuje.

Pokud tedy máte nějaká data, na kterých vám záleží, tak je zálohujte alespoň 3 různými způsoby.

Pokud provozujete nějaký „business“ na internetu, nespoléhejte se jen na jednu externí službu, ale snažte se riziko minimalizovat tím, že používáte různé služby, které jsou vzájemně zastupitelné. Je asi blbost mít postavené podnikání třeba na používání Gmail, pokud by vám měl několikahodinový výpadek způsobit významnější finanční ztrátu (to jen příklad, zrovna Gmail asi nebude „mission critical system“ v žádném podnikání, ale je mnoho jiných online služeb u kterých tomu tak může být).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *