Při dlouhodobém pobytu v zahraničí si musíte v ČR platit zdravotní pojištění nebo doložit, že jste si ho platili v zahraničí.

Musím platit zdravotní pojištění, když jsem dlouhodobě v zahraničí?

Jak je to s placením zdravotního pojištění, pokud se chystáte na dlouhodobý pobyt v zahraničí? Nedávno jsem si to zjišťoval, jak je to s placením zdravotního pojištění (a se vším ostatním co souvisí s delší nepřítomností v ČR) a byl jsem trochu překvapen.

Kdy musím platit zdravotní pojištění

Placení zdravotního pojištění je „hodně povinné“. Platit si ho musí každý od narození do smrti (resp. vždy ho za vás musí někdo zaplatit, jinak je to na vás). V zásadě se dá říci, že u zdravotního pojištění jsou jen 3 možnosti:

Zdravotní pojištění platí stát = to se týká malých dětí, školáků studentů do 26 roků, důchodců, nezaměstnaných na Úřadu práce, dlouhodobě nemocenských, rodičů na mateřské nebo rodičovské dovolené atd.

Zdravotní pojištění platí zaměstnavatel = z hrubé mzdy se strhává 4,5% a dalších 9% doplácí zaměstnavatel, netýká se třeba práce na DPP do příjmu 10000 Kč nebo DPČ do 2500 Kč

Zdravotní pojištění si platí člověk sám = buď jako OSVČ, kdy platí povinné zálohy, nebo jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) si musí platit alespoň minimální zdravotní pojištění (1485 Kč měsíčně).

Jak je to s placením zdravotního pojištění při pobytu v zahraničí

Co se týká zdravotní pojištění při dlouhodobějším pobytu v zahraničí, tak to není až tak jednoduché. Teď se pochopitelně nebavíme o tom, že jedete někam na měsíc na dovolenou – pokud jste v ČR stále zaměstnání, a jen máte dovolenou apod., tak zdravotní pojištění řešit nemusíte.

Pobyt v zahraničí kratší než 6 měsíců

Pokud ale jedete do zahraničí na dobu kratší než 6 měsíců, tak jste bráni jako účastník českého systému zdravotní pojištění – takže pokud za vás nikdo v ČR zdravotní pojištění neplatí, musíte si ho zaplatit sami.

Výjimkou je ale situace, kdy byste například pracovali v jiné zemi v EU nebo ve smluvních státech jako je Srbsko, Makedonie, Černá Hora, Turecko. A to i v případě, že práce, kterou tam bude vykonávat, bude trvat pouze velmi krátkou dobu. Pak se musíte ze zdravotního pojištění v ČR odhlásit. A platit si zdravotní pojištění v dané zemi, podle místních zákonů. Týká se i práce v dalších zemí, jako je USA, Japonsko nebo třeba Izrael.

Pobyt v zahraničí delší než 6 měsíců

Pří delším pobytu v cizině se ale můžete odhlásit ze zdravotního pojištění v ČR. Má to ale několik „ale“. Jednak se musíte odhlásit písemně a předem. Také musíte do 8 dní vrátit průkaz pojištěnce. Tím pádem pak nemáte ani nárok na bezplatné ošetření, pokud by se vám něco stalo. A hlavně musíte po dobu pobytu v cizině platit pojištění v dané zemi.

Pokud byste si neplatili pojištění v zahraničí, pak si jej budete muset doplatit po návratu do ČR.

Jak je to se zdravotním pojištěním po návratu ze zahraničí

Po návratu se pak musíte přihlásit u stejné pojišťovny, u které jste platili zdravotní pojištění před odjezdem. Současně je nutné doložit, že jste zdravotní pojištění platili po celou dobu pobytu v zahraničí (resp. po celou dobu co jste měli zdravotní pojištění v ČR odhlášené).

Pokud byste tohohle nedoložili, pak vám v ČR naúčtují příslušné měsíce, za které nebylo pojištění placeno v zahraničí, a v některých případech pak i příslušné penále.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *